Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for April 2019

Calendar Month Navigation

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
1

Charlotte Lawrence

Le Butcherettes + Inland Taipan

ALMA

2

James Morrison

Frankie Stew & Harvey Gunn

Cherry Glazerr

3

Idles

Dirty Dike

Cosmic Psychos

Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs

Etta Bond

4

Lady Bird

Nilüfer Yanya

Kelly Moran

Keywest

5

Kris Roe

Cosmo Calling

The Hunna

Ferocious Dog

Noble Jacks

6

Sundara Karma

Amyl and the Sniffers

Bilge Pump with Ill + Breaking Colts

Marsicans

Skinny Lister

7

Shawn Mendes

James Blake

IAMDDB

Dream State

Georgia Anne Muldrow

8

Max & Harvey

James TW

9

GZA

Pom Poko

10

Beirut

Leah Mcfall

THE BLACK DAHLIA MURDER

The Long Ryders

Big Spring

11

William Basinski: The Disintegration Loops

Chrysta Bell

Go Dark

Dorothy Ella

12

Dreadzone

Girl Sweat x Cattle

Girl Sweat X Cattle

Dizzy

Stewart Mac

13

Aesthetic Perfection / Priest / Amelia Arsenic

Holy Moly & The Crackers

Fontaines D.C.

Teeth Of The Sea / Slow Knife / Trianglecuts

Blaze Bayley

14

The Twisted Wheel – Guest DJ Rod Allsworth + Jimmy Scriv

Talvin Singh

Bear’s Den

Shakka

Lowkey

15

Æ Presents: The Dandelion, The Big Peach, FTD & The Bleachés

16

The Good, The Bad & The Queen

VANT

Devlin

GIRLI

Franc Moody

17

Frog Leap

Camera + Spill Gold

Anteros

18

Dave

Eureka Machines

EDIBLE V KALUKI: EATS EVERYTHING AND GREEN VELVET

Wes Anderson Party

19

Manchester Punk Festival

Extermination Dismemberment

Ramriddlz

Circa Waves

Suede

20

Suede

Papa Roach

The Luka State

The Real Ink

Brooklyn Sound : Mutoid Man

21

Aficionado Easter Sunday All Dayer

Deaf Kids + Rakta

Danni Nicholls

Bass Music Awards

MVSON: TOKYO NIGHTS

22

Take That

Josh Milan

Geko

23

Take That

Ruby Rushton

24

Jadu Heart

Vintage Crop

Mark Lettieri

Weyes Blood

25

Take That

DJ Yoda + Friends

Dropkick Murphys

John Power

Cascade

26

Take That

Voices / Bast + Drug Vulture

Token

C Duncan

The Underground Youth

27

babyrocksampler GIG #1 Stealing Sheep

Take That

The Dualers

Monkey Business 2019 – Aziz Ibrahim & Inder Goldfinger

Tom Walker

28

The Twisted Wheel – Guest DJ John Kane

Jawbreaker

Nouvelle Vague

The Specials

Barrie

29

The Coathangers

Idlewild

Ten Fé

Lewis Ross-Robson

30

Morbidfest 2019

Bananarama

BC Camplight

1

MarthaGunn

Sun Ra’s Arkestra + Pete Rock

SHY Martin

Kawala

Joey Landreth

2

Sam Fender

REGGAE LEGENDS

BAKAR

Connie Constance

Trish Clowes

3

Sticky Fingers

Borders

The Murder Capital

Hurricane#1

Judge Jules

4

Fat White Family

Boyce Avenue

Leafcutter John & Sunda Arc

Kid Ink

LANCO

5

Sounds From The Other City 2019

Chris Young

Terrorvision

Angel Haze

Ana Popovic

+ Export Events